Jacek Cichoń to wybitny polski matematyk i informatyk, który przyszedł na świat 3 września 1953 roku w Nowej Soli. Jego prace badawcze skupiają się na wielu istotnych dziedzinach, takich jak teoria mnogości, teoria miary, topologia oraz teoria funkcji rzeczywistych.
Obecnie pełni zaszczytną funkcję profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Wrocławskim, a także jest profesorem na Politechnice Wrocławskiej, gdzie uczestniczy w kształceniu przyszłych specjalistów w dziedzinie informatyki i telekomunikacji.
Życiorys
Jacek Cichoń to wybitny matematyk, który swoją edukację rozpoczął w Zielonej Górze, gdzie ukończył szkołę podstawową oraz średnią. Następnie w latach 1972–1976 zdobywał wiedzę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1976 roku uzyskał tytuł magistra matematyki.
Warto zaznaczyć, że jego droga naukowa nie zakończyła się na studiach magisterskich. Doktorską pracę obronił 1 grudnia 1980 roku, przedstawiając rozprawę na temat „Rozwiązania problemów M. Bendy, H.J. Keislera, E. Grzegorczyka, A. Szymańskiego oraz B. Węglorza”. Postawione w niej zagadnienia miały istotne znaczenie w teorii mnogości, co potwierdza jego dalsza kariera akademicka.
W lutym 1990 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie teorii mnogości, zaprezentowawszy rozprawę pt. „O dwu-kardynalnych własnościach ideałów”. W swoim badaniach wprowadził pojęcia związane z współczynnikami kardynalnymi ideałów, a także badał zbiory (κ,λ)-Łuzina oraz ich zastosowanie w kontekście idei zawartych w jego pracy. Opisał m.in. zbiór A, który w kontekście ideału I i liczb kardynalnych κ oraz λ spełniał stosowne warunki dotyczące mocy oraz interakcji z innymi zbiorami.
W latach 1976–2001 był pracownikiem Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie przez wiele lat kształcił nowe pokolenia matematyków. Od 1993 roku piastował tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Wrocławskiego, jednak w roku 2001 postanowił zrezygnować z tego stanowiska.
Po zakończeniu pracy na Uniwersytecie, od listopada 2001 roku związany jest z Instytutem Matematyki i Informatyki na Politechnice Wrocławskiej. W krótkim czasie, bo już od sierpnia 2003 roku, uzyskał tytuł profesora, a w grudniu 2006 roku został profesorem zwyczajnym tej uczelni. Warto także wspomnieć, że Jacek Cichoń był głównym projektantem Systemu Gospodarki Mostowej, który został wdrożony w około 200 jednostkach administracji państwowej, stanowiąc istotny wkład w usprawnienie zarządzania infrastrukturą drogową w Polsce.
Dorobek naukowy
„Uznaniem dla wczesnych badań dotyczących szeregu funkcji kardynalnych jest diagram Cichonia, który został nazwany na cześć profesora.”
W skład dorobku naukowego wchodzi 40 publikacji oraz 3 książki, które stanowią ważny wkład w dziedzinę matematyki:
- J. Cichoń, A. Kharazishvili i B. Węglorz: Subsets of the Real Line, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 1995, ISBN 83-7016-834-5,
- J. Cichoń: Wykłady ze Wstępu do Matematyki, Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2003, ISBN 83-7125-111-4,
- J. Cichoń, M. Gogolewski i M. Kutyłowski: Logika dla informatyków, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania, 2006, ISBN 83-88018-30-2.
Działalność dydaktyczna
Jacek Cichoń zajmuje się szeroką gamą zagadnień w dziedzinie matematyki i informatyki. Prowadził liczne wykłady z takich przedmiotów jak analiza matematyczna, algebra, badania operacyjne, bazy danych, logika, sztuczna inteligencja oraz wprowadzenie do matematyki.
Aktualnie, na Politechnice Wrocławskiej realizuje wykłady z różnorodnych aspektów informatyki, w tym:
- wprowadzenia do informatyki,
- matematyki dyskretnej,
- analizy matematycznej,
- logiki algorytmicznej,
- logiki i struktur formalnych,
- baz danych,
- grafiki komputerowej,
- automatycznej weryfikacji,
- algorytmów rozproszonych,
- kombinatoryki.
Działalność organizacyjna
W latach 1991–1993 Jacek Cichoń pełnił funkcję prezesa Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego, a także był zastępcą dyrektora Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie odpowiadał za sprawy naukowe. W tym okresie zorganizował dwie krajowe konferencje poświęcone teorii mnogości oraz jedną konferencję o zasięgu międzynarodowym, co podkreśla jego znaczenie w środowisku matematycznym.
Od 2006 roku Cichoń pełni rolę kierownika grantu badawczego Komitetu Badań Naukowych nr 3 T11C 054 30, którego celem jest zgłębianie problemów optymalizacji dyskretnej z nieprecyzyjnie określonymi parametrami. Jego prace mają znaczący wpływ na rozwój tej dziedziny matematyki.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wojciech Königsberg | Otto Jaekel | Maria Zmierczak | Krzysztof StempakOceń: Jacek Cichoń