Janusz Liberkowski


Janusz Liberkowski to wybitny inżynier oraz mechanik, który przyszedł na świat w 1954 roku w Nowej Soli.

Aktualnie mieszka w Dolnej Krzemowej, w Kalifornii, gdzie poświęca się swojej pasji i pracy zawodowej, rozwijając swoje umiejętności w dziedzinie inżynierii.

Życiorys

Janusz Liberkowski jest osobą o bogatym życiorysie, który rozpoczął swoją edukacyjną ścieżkę w technikum elektrycznym w Zielonej Górze, a następnie kontynuował ją na Politechnice Gdańskiej, gdzie uzyskał dyplom w 1981 roku. Po zawarciu małżeństwa z Danutą, para osiedliła się w Sopocie, a w 1984 roku zdecydowała się emigrować do Stanów Zjednoczonych. W nowym kraju Janusz rozpoczął pracę jako mechanik dla firmy Intel.

W trakcie swojej kariery, Liberkowski zdobył lub współzdobył aż 13 patentów, z czego 7 zostało wdrożonych przez Intela. Najstarszy z jego wynalazków zarejestrowano już w 1983 roku. Jest również członkiem PAEC – Polish American Engineers Club, który łączy polsko-amerykańskich inżynierów.

Kluczowym momentem w jego życiu było zwycięstwo w konkursie „American Inventor”, który odbył się 19 maja 2006 roku, organizowanym przez telewizję ABC. Janusz zaprezentował tam swój wynalazek – sferyczny fotelik samochodowy, znany jako Anecia Safety Capsule, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa niemowlakom w trakcie kolizji. Inspiracją do jego stworzenia była tragedia, która dotknęła go osobiście, kiedy tragicznie zginęła jego córka Aneta. Wynalazek ten oparty jest na nowej koncepcji, gdzie wewnętrzna sfera fotelika porusza się w momencie zderzenia, co pomaga w celu zminimalizowania skutków uderzenia poprzez zamianę energii kinetycznej na ruch obrotowy. Za zwycięstwo w tym programie otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1 miliona dolarów.

Janusz Liberkowski nie tylko odniósł sukces jako wynalazca, ale również aktywnie angażuje się w życie polonijne w Stanach Zjednoczonych. Jest członkiem jednego z nielicznych zagranicznych oddziałów Yacht Klubu Polski – YKP San Francisco. Z rodziną, która obejmuje żonę i dwoje dzieci (bliźniaki), stara się zrównoważyć życie osobiste z zawodowym.

Bezpośrednio po sukcesie w American Inventor, Liberkowski podpisał kontrakt z firmą Evenflo, jednym z największych amerykańskich producentów sprzętu dziecięcego, aby wdrożyć swój projekt fotelika. Początkowo zaproponowano mu stanowisko dyrektora projektu, jednak wkrótce po zmianach w koncepcji, wynalazca stracił zainteresowanie współpracą i postanowił zakończyć umowę. W tej chwili Janusz szuka możliwości współpracy w Polsce, aby rozwijać swoją innowacyjną kapsułę.

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Tadeusz Fitych | Ilse Forster | Alfred Saalwächter

Oceń: Janusz Liberkowski

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:24