Franciszek Wołowicz


Franciszek Wołowicz, urodzony 4 października 1953 roku w Nowej Soli, to wybitna postać w polskim życiu publicznym. Jako polityk i samorządowiec, odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu lokalnej i krajowej polityki.

Warto zaznaczyć, że był on również posłem na Sejm IV kadencji, co podkreśla jego zaangażowanie w sprawy społeczne oraz polityczne. Jego działalność w parlamencie ukazuje nie tylko jego odpowiedzialność, ale także determinację w dążeniu do poprawy sytuacji w kraju.

Życiorys

Franciszek Wołowicz to postać o bogatej historii zawodowej. Ukończył w 1980 roku studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zdobył wiedzę, która później zaowocowała jego aktywnością społeczną i polityczną. Od 1976 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, aż do momentu rozwiązania tej organizacji.

W ciągu swojej kariery zawodowej, która rozpoczęła się w latach 70., pracował na różnych stanowiskach w przedsiębiorstwach znajdujących się w Nowej Soli, Głogowie oraz Lubsko. W połowie lat 90. zdecydował się na prowadzenie własnej działalności, zakładając zakład usług włókienniczych, co było świadectwem jego przedsiębiorczości i umiejętności adaptacyjnych.

W 1994 roku Franciszek Wołowicz objął stanowisko zastępcy burmistrza Żar. Jego zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności szybko zostało dostrzegane, co doprowadziło do jego wyboru na burmistrza w 1998 roku. Sprawował tę funkcję do 2001 roku, kiedy to został wybrany posłem IV kadencji z okręgu zielonogórskiego, reprezentując Sojusz Lewicy Demokratycznej. Jego kadencja w parlamencie nie trwała długo – w 2005 nie udało mu się uzyskać ponownego mandatu.

Po powrocie do samorządu, w 2006 roku objął mandat radnego sejmiku lubuskiego, jednak zrezygnował z niego po ponownym powołaniu na stanowisko zastępcy burmistrza Żar. W 2010 roku został wybrany na radnego Żar, a cztery lata później ponownie zasiadł w radzie województwa.

W listopadzie 2015 roku, Wołowicz opuścił klub radnych SLD, a w jego miejsce zorganizował klub radnych Lewica. W lutym 2016 roku klub ten zakończył swoją działalność, co skłoniło go do współtworzenia klubu Bezpartyjni Samorządowcy i wystąpienia z SLD. Już w 2018 roku zdobył mandat radnego powiatu żarskiego, co świadczy o jego ciągłej aktywności na scenie politycznej.

W uznaniu jego zasług, w 2000 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, co jest dowodem na jego zaangażowanie i wkład w działalność na rzecz społeczności lokalnych oraz całego regionu.

Przypisy

  1. Artur Steciąg: Zmiany na politycznej mapie regionu. zachod.pl, 07.03.2016 r.
  2. Oni zdobyli sejmik. zachod.pl, 20.11.2014 r.
  3. Serwis PKW – Wybory 2018
  4. Serwis PKW – Wybory 2010
  5. M.P. z 2001 r. nr 4, poz. 73

Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":

Waldemar Zboralski | Andrzej Perlak | Włodzimierz Bogusławski | Maja Nowak | Edward Mizikowski | Bogdan Bojko

Oceń: Franciszek Wołowicz

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:19